Nu är det dags igen för den traditionella sommarträffen i Västergötland.
Samma datum och samma tid.
Fredagen den 18 juli kl.1000.
Start på Älgarås vagnmuseum. Där möter Lasse och Ewa upp med fika. Sen blir det en kulturvandring bland historia och historier i museet och utanför. Alla objekt finns att läsa om på plats. Kanske en del objekt är nyheter sedan förra året. Ytan är totalt drygt 900m2 uppdelat på tre lokaler och har ökats något för att ge plats åt bl.a. en Landau. Efter Älgarås blir det avfärd till Klevens gård utanför Karlsborg där Peter o Elisabeth väntar med lunch och information om alla ekipage som finns där. Även där finns en del nyheter. Där finns även VHS boklåda med intressanta böcker och kataloger till försäljning.
Välkomna till en bekymmersfri dag med glada skratt och många intryck, precis som en solig sommardag ska vara.
Datum: Fredag den 18 juli
Tid: kl.1000 – ca 1500
Plats: Start vid Älgarås vagnmuseum
Adress: Mellomgårdsvägen 545 92 Älgarås
Anmälan:
Till Lasse senast 15 juli för att för att få kontroll på antal till fika och lunch. Kommer du oanmäld är du givetvis välkommen, men kan gå miste om något till fikat och lunchen.
Älgarås ligger mellan Hova och Töreboda och Klevens gård utanför Karlsborg
Önskar ni en mer detaljrik vägbeskrivning kontakta Lasse, så skickar han ut en per mail.
Det ska bli kul att se er igen, välkomna
Lasse (070-257 74 99), hellstenlasse@gmail.com. Elisabeth och Peter (070-658 28 11), peter.ambjornsson@vagnhistoriska.org